طراحی و ساخت اولین ماشین آزمایشگاهی پوشش دهنده کاغذ در کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، با همت و تلاش دانشجویان و اساتید دانشگاه و بهره گیری و ارتباط با کارشناسان ومتخصصین صنعت کاغذسازی کشور ودر قالب انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، اولین ماشین  آزمایشگاهی پوشش دهنده کاغذ در کشور در گروه مهندسی چوب و کاغذ دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، طراحی و ساخته شد.
 گفتنی است؛ مهندس رحمان پیله کوهی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی خمیر وکاغذ و به راهنمائی دکتر قاسم اسدپور اتوئی و مشاوره دکتر نورالدین نظرنژاد پس از بررسی و آنالیز ماشین  آزمایشگاهی پوشش دهنده کاغذ خارجی موجود در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و نیز مشاهده عملکرد دستگاه مشابه کره ای مورد استفاده توسط متخصصین صنایع چوب و کاغذ مازندران، نسبت به طراحی، محاسبه و ساخت این دستگاه اقدام نمودند.
لازم به ذکر است تمامی قطعات مورد نیاز دستگاه در داخل کشور و با هزینه به مراتب کمتر از نمونه های خارجی ساخته شد. نتایج عملی پوشش دهی کاغذ نشان داد دستگاه ساخته شده از نظر کیفیت پوشش و سرعت پوشش­دهی نسبت به نمونه خارجی برتری داشته و سرعت بالای دستگاه ساخته شده مانع از چروکیدگی و اعوجاج کاغذهای پوششدار شده گردید. با دارا شدن تکنولوژی ساخت ماشین  آزمایشگاهی پوشش دهنده کاغذ در کشور، نیاز مراکز دانشگاهی و صنعتی به خرید خارجی این دستگاه برطرف شده وهمچنین اقدامات لازم برای صدور خدمات فنی و تکنولوژی  ساخت این دستگاه به شرکت های بزرگ جهانی تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی کاغذسازی در حال انجام است. ضمنا خواص سطحی کاغذ در صنایع مختلفی از جمله صنعت چاپ وبسته بندی دارای اهمیت بوده و اصلاح سطح کاغذ با فرآیند پوشش­دهی انجام می شود. برای تعیین فرمولاسیون پوشش دهی مناسب کاغذ در صنعت ، نیاز به انجام آن در مقیاس آزمایشگاهی و با دستگاه مخصوص پوشش دهی می باشد.

   1396/6/21 10:19

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
6.4/10 (تعداد آرا 9 نفر )