پیام رئیس دانشگاه بمناسبت هفته پژوهش
بسمه تعالی

ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری به عموم اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه و آرزوی توفیقات روز افزون الهی برای کلیه همکاران جهت دستیابی به نتایج درخشان تر و ارتقاء سطح ابتکارات، نوآوری های علمی و فناوری، توسعه اختراعات جدید و افزایش سطح خدمات علمی به جامعه مواردی به اجمال تقدیم می گردد.
امروزه پژوهش و فناوری به یک ضرورت تام برای رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده است، به گونه ای که نمی توان این امر ضروری برای رشد و توسعه کشور و افزایش سطح رفاه و سایر برخورداری های مردم را نادیده انگاشت. سرمایه گذاری در امر پژوهش توسط دستگاه های مختلف به مثابه روشن کردن چراغی برای عبور از پیچ ها و گردنه های تاریک و مبهم است و نمی توان با رویکردهای انقباضی با مسئله پر اهمیت تحقیقات رو به رو شد و پیشرفت امور در وظائف قانونی دستگاههای اجرایی و در نهایت کشور را انتظار داشت.   
تجربه جهانی پس از انقلاب صنعتی و رنسانس این باور را در سیاستمداران و مدیران اجرایی کشورهای پیشرفته به وجود آورده است که برای دستیابی به توسعه پایدار، باید از مسیر پژوهش و نوآوری و یافتن راه حل ها بر اساس آن اقدام کرد. در تمام این کشورها، دانشگاه ها را مهد پژوهش های بنیادی و کاربردی و توسعه ای قرار داده اند و با نهادینه کردن فرهنگ پژوهش حتی شرکت های خصوصی را هم به سمت ارتباط مداوم و موثر بین صنعت و جامعه با دانشگاه سوق دادند و همین مسئله موجبات شکوفایی های صنعتی و اقتصادی و تغییر رویکردها به سمت ارتقاء سطح رفاه اجتماعی و همسو شدن سطح و شیوه زندگی با تکنولوژی های نوین شده است. 
پس از وقوع انقلاب اسلامی جریان های علمی به طور وسیع برای حل مشکلات استفاده بهینه از سرمایه های موجود و جهت دهی سرمایه گذاری ها به سمت موارد حساس و راهبردی گرایش نشان داد و در سال های اخیر نیز رویکردهای نامگذاری سالیانه رهبری معظم انقلاب در جهت ترمیم روند اقتصاد آسیب دیده و جوانب مختلف آن متوجه شده است. شاه­بیت تمام این رویکردها بحث ماندگار و بنیادی اقتصاد مقاومتی است که بدون هیچ تردیدی برای تحقق آن تحقیقات و کاربردی کردن علوم، تبدیل ایده ها به پدیده ها و گذار از مرحله نظریه پردازی به سمت عملگرایی نقش اول و محوری را ایفا خواهد کرد. هر چند که مدیران و مسئولان و سیاستگذاران با توجه به ضرورت توجه به این رویکرد اقدامات قابل توجه و موثری را انجام دادند اما حجم نیازها برای انجام پژوهش های ضروری به قدری بالاست که این مقدار سرمایه گذاری جوابگوی نیاز ها نبوده و ناگزیر بخشی از یافته ها ابتر خواهد ماند.
در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز با توجه به این رویکرد و حمایت های موثر و شایسته دولت محترم، سرمایه گذاری های آینده نگرانه ای در زمینه توسعه تحقیقات با افزایش سطح اعتبار ویژه اعضاء هیات علمی و توجه به مشوق های مرتبط با عرضه یافته ها و اجرای طرح های ویژه با سرمایه گذاری ویژه برای هر گروه و نیز تجهیز و تقویت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه انجام شده است به طوریکه میزان اعتبار پژوهشی بدون احتساب کمک های دریافتی برای توسعه آزمایشگاه مرکزی از 710 میلیون تومان در سال 92 و 93 به بیش از 5 میلیارد تومان افزایش یافته است. این مسئله مسئولیت همه اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه را چندین برابر می کند و انتظار می رود تا با توجه به افزایش میزان اعتبار ویژه تحقیقاتی به بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون تومان، از فرصت های به وجود آمده برای نشان دادن تاثیر سرمایه گذاری بر روند و میزان نتایج تحقیقاتی استفاده شایانی گردد. خوشبختانه در سال گذشته دانشگاه علاوه بر افزایش چشم گیر تعداد مقالات علمی – پژوهشی با رویکرد مناسبی که در زمینه توسعه انتشار کتب و نشریات علمی وجود داشت؛ از نظر رتبه نسبی در انتشار کتب در رده های بالا در میان دانشگاه های کشور قرار گرفته و در زمینه انتشار نشریات علمی علاوه بر افزایش شمارگان سایر نشریات به همراه تعداد مقالات مندرج در هر شماره به مجموعه، دو عنوان نشریه علمی - پژوهشی و علمی – ترویجی نیز به مجموعه این فعالیت ها اضافه گردیده است. 
یک بار دیگر توفیق جامعه علمی کشور و استان و دانشگاه را برای افزایش سطح بهره وری و ایجاد شرایط مناسب پیشرفت و رفاه اجتماعی با محوریت تحقیقات و توجه به فناوری های نوین از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

 
محمدعلی بهمنیار
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
 
 
   1396/9/16 11:25

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
9/10 (تعداد آرا 1 نفر )