همایش روز جهانی خاک در دانشگاه برگزار شد

تعداد مشاهده : 360
صفحه نخست » Uncategorized » همایش روز جهانی خاک در دانشگاه برگزار شد

همایش روز جهانی خاک در دانشگاه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همایش روز جهانی خاک به همت انجمن علمی خاک و همکاری کانون محیط زیست دانشگاه در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی زراعی برگزار شد.

دکتر پیردشتی، در این همایش ضمن اشاره به اهمیت خاک بعنوان یکی از ارکان بقای بشریت و منبع عظیمی که برای تکثیر گیاهان و دام خود نیاز مستقیم به آن داریم،اظهار داشت: خاک مختص رشته خاصی نیست بلکه متعلق به تمام علوم می باشد که میتوان از زاویه تخصص خود به آن پرداخت.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه افزود: خاک در ادبیات ما نیز جایگاه ویژه ای دارد زیرا ادبای ایران نیز به جایگاه مهم آن پی برده و از طریق شعر اهمیت آنرا گوشزد می کردند.

در ادامه دکتر بهمنیار گفت: همه رشته های کشاورزی با خاک مرتبط می باشد و با اینکه حیات ما به خاک بستگی دارد اما شناخت درستی از آن نداریم و همین امر باعث شده که به آن اسیب برسانیم.

مدیر گروه خاکشناسی افزود: تنها دو دهه است که دنیا در حفاظت از خاک مسیر درستی را پیش گرفته و فهمیده است که ما امانتدار و نگهدار خاک هستیم نه تنها بهره بردار.

وی افزود: در بحث بهره برداری از خاک بهره برداری پایدار نداریم و میزان برداشت ما از خاک بیش از حد مجاز است و متاسفانه کیفیت خاک، بهره وری، شوری خاک، فرسایش و چالش های زیست محیطی را در نظر نمی­گیریم.

دکتر رمضانپور، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی مازندران که از میهمانان این همایش بود ضمن اعلام اینکه در رابطه با خاک باید با تجاری سازی، تبدیل علم آن به ثروت و بازاریابی آن آشنا باشیم افزود: اگر در علوم خاک در بخش کشاورزی تخصص داشته باشیم می توانیم به افزایش کمی و کیفی محصول کمک کنیم.

وی افزود: چون کشاورز و تولید کننده محصولات کشاورزی ما متخصص خاک نیست و حتی در حد نیاز هم به این رشته آشنایی ندارد، نمی تواند از زمین کشاورزی خود بهر مناسب ببرد و همواره کمترین بهره را از باغات خود می برد، در صورتی که اگر خاک را بشناسد می­داند چه محصولی را و چگونه کشت کند که برای وی منفعت بهمراه داشته باشد.

image_pdfimage_print
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هنوز امتیازی داده نشده)
Loading...

لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.